Кафедра журналістики та соціальних комунікацій

Кафедра журналістики та соціальних комунікацій факультету інформаційних і прикладних технологій Донецького національного університету імені Василя Стуса – випускова кафедра спеціальності «Журналістика».

З 2001 року кафедра здійснює ліцензований набір та підготовку студентів за ступенем освіти «Бакалавр», а з 2005 року – за СО «Магістр».

Протягом періоду свого існування кафедра встигла зайняти впевнені позиції у вітчизняному науковому просторі, підготувати багато висококласних фахівців у галузі медіа, створити собі сталий позитивний імідж в Україні та за її межами. З жовтня 2014 року кафедра журналістики (з 2021 року – кафедра журналістики та соціальних комунікацій) ДонНУ імені Василя Стуса здійснює свою освітню та наукову діяльність у місті Вінниця, куди було евакуйовано Донецький національний університет через збройне захоплення його приміщень у Донецьку бойовиками так званої ДНР.

У 2015 році кафедра відкрила додаткову освітню програму – магістратуру для бакалаврів з іншої галузі знань. За роки існування кафедра набула великого навчально-методичного досвіду та наукового потенціалу.

Завідувач кафедри — кандидат політичних наук Сергій Бондаренко, з 2022 року перебуває в лавах Збройних Сил України. Зараз обов’язки завідувача виконує доцент кафедри, кандидат філософських наук, доцент Костянтин Родигін.

Кафедра журналістики у 2008 році стала переможцем Всеукраїнського конкурсу засобів масової інформації МОН України «Вища школа», в якому отримала Диплом ІІ ступеня та срібну медаль Всеукраїнського конкурсу. За результатами загальнонаціонального рейтингу якості журналістської освіти в Україні, проведеного ГО «Детектор медіа» (2016), кафедра посіла 6 місце в Україні серед вишів, які готують бакалаврів з журналістики.

Важливим досягненням кафедри стало видання у 2015 році збірок «Історії несепаратисток» (редакторка-упорядниця – завідувачка кафедри, кандидатка філологічних наук, доцентка Олена Тараненко) за підтримки ГО «ІПЦ «ВІСЬ» та МБФ «Український жіночий фонд», та «Донбас – арена війни» (редакторка-упорядниця Олена Тараненко), видання якої було здійснено в межах компанії «Почути-Зрозуміти-Порозумітися» спільно з ГО «ІПЦ «Вісь» в межах проекту «Сприяння плюралізму та діалогу в українському суспільстві», що був реалізований Фондом «Східна Європа». Також у 2016-2017 роках було видано дві збірки історій ВПО «Знедолені? Нездоланні!» за підтримки Інституту демократії імені Пилипа Орлика, редакторкою яких стала Ірина Черниченко, старший викладач кафедри журналістики. Варто зазначити, що більшість авторів цих книг – викладачі та випускники кафедри.

Викладачі кафедри постійно удосконалюються та ініціюють нові проєкти для здобувачів.

У 2020 році колектив кафедри долучився до програми Journalism Teachers’ Academy за підтримки DW Akademie, де опанували нові інструменти дистанційного навчання.

У березні 2022 року здобувачки Олена Присяжнюк та Валерія Поліщук, а також викладачка Наталія Стеблина взяли участь у круглих столах щодо рецепції повномасштабної війни в Україні в медіа, організованих Університетом Альберти (Канада). Також здобувачі кафедри стали дописувачами часопису Ukrainian Quarterly в Ukrainian Congress Committee of America.

У 2023 році кафедра журналістики та соціальних комунікацій стала партнером Євроклубу «Вікно в Європу» в межах проєкту «Час.Опис», що здійснюється за підтримки Представництва ЄС в Україні, а також спільно із «Вінницьким прес-клубом» проводить інформаційну кампанію з підвищення рівня медіаграмотності у школах регіону. В межах проєкту «Стусівська школа медіаграмотності» студенти та викладачі кафедри створили 20 освітніх роликів, а також провели більше 30 уроків з медіаграмотності для школярів Вінниці та регіону.

Від вересня 2023 року кафедра реалізує спільні заходи разом із City University of London в межах Меморандуму, що був підписаний між ДонНУ імені Василя Стуса та британським університетом.